Jak se super rychle naučit cizí jazyk

DOPORUČENÍ: Kvalitní suplementy a fitness věci koupíte výhodně u Trenink-shop.cz

Naučit se anglicky, německy, francouzsky nebo jakýkoliv další jazyk z mnoha je velmi častým cílem. Možná se chystáte se učit cizí jazyk, možná se již učíte, možná jste věčným studentem. Jak se ale naučit super rychle cizí jazyk?

Učení cizího jazyka může být opravdu „proces“. Muže to být cíl, který vezme roky, než se dostanete k plynulému používání. U věčných studentů se to nemusí uskutečnit vůbec. Naučit se cizí jazyk zdá se není vůbec nějaký snadný cíl. Za jak dlouho se dá naučit anglicky, francouzsky apod.? Jak to udělat aby učení bylo opravdu co nejkratší, co nejefektivnější, co nejúčinnější?

Nepočítám se ani náhodou za jazykovou odbornici, právě naopak. Jsem také na cestě za učením se cizího jazyka. Učením se angličtiny. Čemusi rozumím, knihy čtu celkem v pohodě, komunikace ale dělá problémy. A navíc jsem víceméně tím „věčným studentem“.

Pokusila jsem se zde uvést postupy, které u mnoha lidí opravdu fungují a které zdá se fungují i na mě. A má to i svou logiku.

Za jak dlouho se dá naučit cizí jazyk?

Tim Ferriss by vám odpověděl, že on se naučí plynule cizí jazyk za 3-6 měsíců. Umí jich nespočet. Japonsky, mandarínskou čínštinu, německy, španělsky a to není zdaleka všechno, je to jen začátek delšího seznamu. A prý na jazyky v minulosti nebyl nějako zdatný. Ale už ví jak na to.

Vím něco i já a co vím o to se pokusím podělit:

1. Zvolte správné učebnice a materiály

Ne jen nějaké, ale ty nejlepší co můžete. Nejlepší knihy, které vás opravdu naučí jazyk za co nejkratší dobu. Nejlepší knihu gramatiky, nejlepší výkladový slovník, nejlepší výuková CDčka nebo DVDčka, zkrátka opravdu ty nejlepší. (Pokud se učíte anglicky zajímavé a výstižné recenze najdete na skvělých stránkách Help for English.)

Pokud se budete učit z knih dobrých tak na okrajové použití můžete se opravdu učit věčně a to se rovná znechucení, ztráta motivace a jste tam kde jste byli – neumíte cizí jazyk.

2. Hurá co nejrychleji do reálného světa

Opravdu. Vezměte výukové materiály a hned jak je to jen trošku možné začněte se obklopovat reálným jazykem. Ne jen učebnicemi a slovníkem, ale surfujte po internetu, čtěte blogy, časopisy, knihy v cizím jazyce. Poslouchejte zajímavá videa, podcasty, rádio, dívejte se na filmy, poslouchejte audioknihy. Že je na to ještě moc brzy? Není, zvolte ze začátku něco snazšího. Jsou například „zjednodušené knihy“ (v angličtině to vypadá např. takto). Vyberte si žánr, co by vás bavil, muže to být detektivka nebo vážná literatura nebo červená knihovna, zkrátka výběr je veliký. Taková „zjednodušená četba“ je často jako psaná kniha tak zároveň i namluvená na CDčku.

Zkoušejte i jazyk nejen pasivně přijímat, ale i mluvte, zkuste si s někým přes internet dopisovat nebo pozvěte známého „pojďme si (třeba při víně, které rozvazuje jazyk) pokecat anglicky“.

3. Dělejte hlavně, co vás baví

Nejhorší je nuda. Když se do učení nutíte, musíte si pořád hledat motivační důvody proč se jít tamto či ono učit, skončíte velmi rychle jak věčně se motivující věční studenti anebo se na to zkrátka po čase vykašlete.

Učte se jazyk na tom, co byste rádi dělali i v češtině (nebo slovenštině – zdravím slovenské čtenáře). To znamená, nebudete číst vážnou klasiku, když ji k smrti nenávidíte. Ale detektivka, to je jiná? Ok, čtěte nebo poslouchejte detektivku. Dívejte se na filmy, které chcete vidět. Čtěte blogy, které vás zajímají. Bavte se s lidmi, se kterými se chcete bavit, jsou vám příjemní. Učte se z učebnic či kurzu, které vás neotravují, nejsou nudné.

Na světě je veliká spousta zajímavého k čemu se ve vašem přirozeném jazyce nedostanete. Jsou zajímavé knihy, které u nás nikdy nevyšly a ani nevyjdou (víte, že přes amazon často nakoupíte knihy mnohem mnohem levněji než u nás v knihkupectví?)

Jsou zajímavé filmy, ke kterým nejsou české titulky nebo dabing (aspoň pro mě – já miluju staré kvalitní filmy a zkrátka spoustu toho svůj „český“ překlad nemá). Je na světě spousta krásných dokumentů, které mají srozumitelného vypravěče (např. BBC dokumentární filmy).

Jsou i rádia ve světě na určitá témata, rádia, která by se tady neuživila. Rádia o designu, o marketingu, rádia o pohodovém životě, motivaci atd… Nebo BBC rádio s velmi dobrou poslechovou angličtinou, kdo má rád např. zprávy nebo intelektuální poslouchání.

Jsou skupiny lidí na internetu – komunity, kde se baví o věcech, které vás zajímají. Můžete si s někým zajímavým pokecat třeba hodiny zadarmo přes skype. Je milión možností jak se vyhnout nudnému učení se jazyka.

Čím více najdete způsoby, které vás baví, tím více tomu věnujete svého času, tím více budete na přijímání a používání jazyka soustředění, bude to vysloveně vaše vášeň a tím více zkrátíte čas potřebný k učení.

4. Naučte se jazyk „nejsprávnějším postupem“

Můžete si vzít nějakou učebnici a učit se slovíčka. Můžete se učit pořád a pořád dokola. Ale nejlepší bude, když ony slovíčka, které se naučíte, budou ty, které se nejčastěji používají. Najděte si ve svém cílovém jazyce slovíčka, která vás naučí 80-90 procent jazyka.

S tím naděláte většinu muziky, protože vše ostatní už je jen terminologie tématu (v marketingu marketingová slovíčka, ve fashion slovíčka ohledně módy apod.). Tim Ferriss tvrdí, že 95 procent slovní zásoby se můžete naučit do půl roku a další 3 procenta se budete učit dalších 15 let.

Možná na tom něco bude. Naučte se tedy slovíčka, která můžete co nejrychleji používat. Posledních pár procent slovíček toliko neřešte – půjdou časem sami (občas použijete slovník, když vás slovíčko bude zajímat).

V angličtině já osobně používám skvělý výkladový slovník od Longmanu. Krom toho, že má vysokou slovní zásobu a spousty a spousty toho co správný slovník má mít, má i přehled 3000 nejpoužívanějších slovíček v angličtině. Jsou pečlivě vybraná a při jejích zvládnutí budete umět 86 a více procent používané anglické slovní zásoby.

Nehledě, že výklad slovíček se vejde do 2000 nejpoužívanějších slov a to je velmi srozumitelné myslím i pro středné pokročilé (nejen pro pokročilé, pro které je slovník primárně určen). Takový slovník je fakt pro život.

Výhodou výkladového slovníku (jako je onen zmíněný longman) muže být i to, že při čtení vašich oblíbených internetových stránek, word dokumentu nebo pdfka jen ukážete (nebo poklikáte a zmáčknete CTRL) na slovíčko a slovník vám jej hned vyhledá s celým výkladem. Je to rychlé jak jen muže být (kde jsou časy listování v těžkých papírových slovnících?).

5. Jste tak silní jak nejslabší článek řetězu

A nejen silní, ale nejslabší článek vás dokáže skvěle brzdit a neposunout vás o nic dál. Takový je třeba několik let můj případ. Čtu desítky-stovky knih a blogů a neuměla jsem číst lépe anglicky než rok před tím. Protože mým nejslabším článkem řetězu je komunikace. Nemluvím – neposiluju slabý článek a proto ani to skvělé čtení knih se nezlepší.

Čtení, psaní, poslech, mluvení, slovíčka, výslovnost, gramatika atd. V čem jste nejsilnější a v čem nejslabší? Musíte posílit to slabé, co neumíte. Vždy to co je slabé. Bez toho nebudete budovat ty silnější stránky. Je to velmi důležité, pokud se nechcete učit jazyk desítky let. Víte, že cvičení výslovnosti vám velmi vylepší poslech?

6. Malé každodenní chvilky

Víte co máte za den maličkých chvilek trvajících jen 5, 10, 15 vteřin? Čekáte ve frontě nebo stojíte na zastávce. Využijte ten čas. Učte se jen těch pár vteřin. Noste při sobě něco, do čeho můžete jen nakouknout, stihnete třeba přečíst jen jednu větu, ale jste pořád každou chvíli reálně ve vašem cizím jazyce.

Vyplníte spoustu zbytečných chvilek. Že je to multitasking? Ano je, ale podle mého ten „zdravý“ (no dobře zdravý multitasking skoro neexistuje :). Jste v reálném světě a v reálném světě je používání jazyka často multitasking. Budete se o něčem bavit a zároveň musíte jazyk používat. Takže tento „multitasking“ je cvičiště, které připraví na skutečné bojiště.

Krom učebnice v tašce nebo sluchátku na uchu s cizím kurzem může být dobrý nápad vyrobit si kartičky (říká se tomu Vis-ed). Když se budete například učit slovíčka, možná vaši slovní zásobu, kterou obsahuje většina jazyka, napište na jednu stranu kartičky slovo, které se učíte a na druhou stranu zkuste obrázkem rychle vystihnout o co jde. Balíček těchto kartiček v ruce při takovém čekání na výtah vám hned zpříjemní čas učením se cizího jazyka.

7. Klidně dělejte ze sebe blázna

Blázni jsou ikonicky známí, že si pro sebe mluví a že si kreslí podivné obrázky, kterým nikdo krom nich nerozumí. Anebo napodobují jiné lidi. Udělejte to taky tak. Mluvte, mluvte pro sebe, mluvte nesmysly. Jen tak si povídejte ve vašem cizím jazyce. Nebuďte perfekcionisti na gramatiku, nebo že nějaké slovíčko náhle nevíte. Prostě si povídejte.

A kreslete si. Slovíčko, které se učíte si i řekněte nahlas i nakreslete. Zapojte svou vědomou i podvědomou mysl. Ať co nejvíce vašich smyslů vstřebá to, co se učíte.

A napodobujte. Pusťte si film a poslechněte si něčí větu a napodobujte, jak to ten člověk říká. Zkuste jeho výslovnost. Zkuste klidně i jeho afekt. Tak vyzkoušíte a pochopíte reálný jazyk, ne učebnicovou výslovnost.

Anebo si pusťte televizi a vypněte zvuk. Dabujte. Mluvte v cílovém jazyce, vymýšlejte si, co asi osoby na obrazovce říkají. S kamarádem-kamarádkou to muže být dvojnásobná zábava.

A nezapomeňte – důležité!

  • udělejte si z učení jazyka vášeň, vše půjde mnohem rychleji a zábavněji
  • maximálně se soustřeďte – vypněte vše zbytečně rušící – telefon, internet, zkrátka svět okolo.
  • když se vám náhodou do učení nechce zkrátka začněte. Začněte s něčím, co máte rádi. Ona se krev rozproudí.
  • věnujte se jazyku každý den. I když se nebudete učit konkrétně třeba gramatiku tak přečtete si zajímavý článek nebo pusťte si zajímavý film. Anebo aspoň v hektickém dnu využijte malé chvilky, když třeba máte 15 vteřin času (ale ne uprostřed vašeho jiného rozdělaného úkolu – to už je opravdu neproduktivní multitasking).
  • na konci dne se zamyslete – volím pro učení jazyka ty nejlepší metody, postupy, nenudím se u toho? Jak se to dá případné udělat, aby další den byl lepší?
  • nebuďte perfekcionisti. Dovolte si dělat chyby, nestyďte se, že sem tam spletete gramatiku. Nikdo vám za to hlavu neutrhne. Držení se zpátky, protože váš jazyk není na používání ještě dobrý ničemu nepomůže. Co je ze začátku těžší se pokusy a omyly postupně vykřeše.

Máte Vy nějaké zajímavé nápady a postupy jak se co nejrychleji naučit cizí jazyk?

DOPORUČENÍ: Máte rádi müsli? Ochutnejte müsli Jordans!

4 komentáře u „Jak se super rychle naučit cizí jazyk“

  1. Já jsem svou zálibu našla v angličtině. Do teď jsem se jí strašně bála, ale představa, že moje máma zvládá angličtinu přes web! : D Normálně mě tím dostala. Navedla mě na odkaz: http://anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina-pro-seniory a řekla, že se učí podle toho. Nevím co se s ní stalo během mé dovolené, ale ona a počítač nikdy nešli dohromady. Vždy něco pokazila a nyní Speak lépe než já! : D Jednou skvělou příhodou nám bylo v restauraci jsme byli a starší manželský pár měl problém se vyslovit, a tak se mamina otočila a hned jim pomohla. Já jsem se styděla za sebe, že to nevím ale zároveň jsem byla pyšná na svou mamku, která vzkvétá znovu životem;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *