Středa, 26 ledna, 2022
- Reklama -udalosti

Co je Feng Shui a jak vzniklo?

on

|

views

and

comments

I když pro mnohé může učení Feng Shuipredstavovať mocnou sílu, není lékem na všechny věci. Největší roli v něm hraje štěstí, osobnost a karma člověka.

Čínské slovo feng v doslovném překladu znamená vítr a shui je výraz pro vodu. Znamená to, že vše co nás obklopuje je vytvořeno z tekoucí energie. Podstatné pro toto učení je, jak nakládáme s vlastním životem, jak se chováme k druhým a podstatné je také vzdělání, které nám slouží k lepší a hlubší pochopení světa.

Toto učení pochází z Asie a za zemi původu se považuje Čína. Autorství se připisuje Fu-Simu, prvnímu mystickému vládci čínské prehistorie. Učenci zaznamenali různé aspekty Feng Shui již během dynastie Song (960 p. N. L.) Ale základní principy Feng Shui se poprvé dostaly na papír až během dynastie Han (25 p. N. L.). První zmínky o tomto filozofickém směru sahají 5000 až 6000 let zpět a jeho nejstarší písemné dokumenty jsou asi 3500 let staré.

V dávných dobách žili lidé podle svého zdravého rozumu. Pohled na život vyplýval ze systému založený na nebi, Zemi a lidech, kde se zdraví a medicína, potrava a životní styl i cesta ke spasení vzájemně propojují do jednoho celku. Tento zažitý způsob žití přetrvává v mnoha kulturách dodnes.

Už před mnoha tisíciletími Číňané zjistili, že žít v souladu s přírodou je mnohem prospěšnější než s ní bojovat. Uvědomili si, že se lépe žije v domech, které jsou obrácené na jih k zářícímu slunci a na severu zas chráněny kopcem před zimou. Díky identifikaci způsobu využívání přirozené energie kolem sebe si uměli postavit lidská obydlí na prospěšných místech nebo místa pro žití zdravého a harmonického života.

Feng Shui se praktikovalo nejen v oblasti farmaření ale i pohřbívání mrtvých. Jelikož uctívání předků je součástí čínské kultury, bylo třeba najít nejvhodnější místo na pohřbení své blízké. Číňané věřili, že pokud jejich předkové budou spokojeni s dobrým Feng Shui jejich hrobů, požehnají úspěch, úctu, dlouhý život a zdraví žijících potomků.

Všechny známé stavební díla byly postaveny přesně podle kritérií předkládány na základě Feng Shui. Tyto ověřené zkušenosti byly sbírány celá tisíciletí až dodnes.

O zákonitostech proudění energie v přírodě věděla každá kultura. Tyto znalosti se obvykle označují pojmem geomantie. Feng Shui je také jednou z forem geomantie, která svými vědomostmi přispěla při stavbách kostelů a katedrál, klášterů, zámků, hradů, panských a vladařských sídel. Rozmanité poznatky o působení lokalit, stavebních materiálů, proporcí, světových stran, o volbě optimálního půdorysu a účelného využití nábytku, umění a barvy byly zpočátku dostupné pouze pro vyvolené členy společenství.

V našich končinách jsme neměli možnost využívat poznatky tohoto učení a nebyly ani žádné písemné a veřejné informace dostupné veřejnosti. Díky tomu byla naše kultura závislá na znalostech z jiných kultur.

Tabule lunárního kalendáře
Lunární kalendář budete potřebovat při práci se svým osobním číslem kua, o kterém budeme psát v dalším článku.

Share this
Tags
- Reklama -aktuálně

Nejnovější články

Pojištění domu, bytu či chalupy. Na co si dát pozor?

Stržena střecha po vichřici, vytopení sklep po záplavě, ale i vyhořelý byt či vykradena garáž … Bohužel i takové situace se stávají. Pojištění vám...

Zateplení dřevostavby + výhody dřevěných nemovitostí

Zhruba 15% rodinných domů v ČR je postavených ze dřeva - dřevostavby poskytují oproti zděným domům různé výhody, zejména rychlejší stavbu. Při rekonstrukci a...

Jak na dokonalé spáry

Zařízení kuchyně a koupelny patří při stavbě či rekonstrukci mezi nejnákladnější položky. Zajímavé efekty lze přitom vytvořit zcela jednoduše - vhodnou kombinací velikosti a...
aktuálně

Další články autora